Průvodce Fotoaparátů iPhone

Zmáčkněte spoušť fotoaparátu a iPhone udělá zbytek za vás

Všimli jste si, že firma Apple v roce 2007 vypustila ze svého názvu slovo computers? Ano, je to rok, kdy byl představen iPhone, který je aktuálně nejen nejoblíbenější smartphone na světě, ale podle statistik třeba na flickru také nejpoužívanější digitální fotoaparát.

Zatímco dnes iPhony nabízí technicky velmi vyspělé kamery s několika objektivy, původní iPhony byly v tomto směru překvapivě skromné. První iPhone z roku 2007 obsahoval jen zadní kameru 2Mpx a kvalita snímků nebyla příliš uspokojivá. Vylepšení přišlo v roce 2009 s 3Mpx a možností natáčet video, přibyly také softwarové funkce jako automatické zaostřování.

iPhone 4

 • o rok později nabídl hlavně přední kameru 0,3 Mpx a také navýšení rozlišení zadního aparátu na 5Mpx, LED blesk a pětinásobný digitální zoom. Následující 4eska přinesla 8Mpx, světelnost 2,4 a čistější snímky.

iPhone 5

 • z roku 2012 vylepšil přední selfie kameru na 1,2Mpx a zadní objektiv dostal ochranu před poškrábáním v podobě safírového skla. 5eska navýšila velikost snímače i světelnost zadního objektivu na 2,2.

iPhone 6

 • přišly s optickou stabilizací, zadní kamera se vyhoupla na 12 Mpx (rozlišení, které se doposud používá i u nejnovějších modelů) a také přední senzor se dočkal zvětšení včetně zlepšení světelnosti. S upgradem na iOS 14 je od řady 6s možný režim burst pro pořizování sekvence fotek.

iPhone 7

 • pokračovaly v trendu dokonalejších snímků za horších světelných podmínek vylepšením clony na 1,8. Zásadním upgradem bylo ale zdvojení zadní kamery a tedy optický zoom přepínáním mezi základním širokoúhlým a novým teleobjektivem. Objevil se portrétní režim s působivým bokeh efektem, tedy rozostřeným pozadím.

Hlavním trendem dalšího vývoje je vylepšování funkcí pro zpracování snímků. Jak vypadají kamery nejmodernějších iPhonů z naší nabídky jsme shrnuli níže.

Pozn. Mpx jsou megapixely, čím menší je číslo clony, tím více světla prochází ke snímači. Optická stabilizace obrazu je vestavěná u všech následujících kamer kromě ultraširokoúhlé.

 

iPhone

8

X

XS

XS Max

Přední kamera

rozlišení 7 Mpx
clona 2,2

Zadní kamera

rozlišení 12 Mpx

Počet objektivů

1

2

Širokoúhlý objektiv

clona 1,8

Ultraširokoúhlý

-

Teleobjektiv

-

clona 2,4
2x přiblížení

 

iPhone 8

 • se Apple soustředil na zvětšení a zrychlení snímače. Spolu s uvedením iOS 11 byla přidána podpora aplikací rozšířené reality (augmented reality) pro spojování digitálních virtuálních objektů s realitou snímanou kamerou.

iPhone X

 • nabídl svislé uspořádání dvojité zadní kamery a portrétní režim už v základním modelu. Do jeho přední kamery byl zaveden systém trojrozměrného snímání (TrueDepth), který umožnil rozpoznávání obličejů pro odemykání iPhonu (Face ID). Face ID se stal zásadní součástí všech následujících modelových řad (kromě SE).

iPhone XS

 • přinesly vylepšené HDR (Smart HDR), které najednou pořizuje více snímků s různou expozicí, aby je nakonec spojilo do dokonalejší fotografie.

 

iPhone

11

11 Pro

11 Pro Max

SE 2020

Přední kamera

rozlišení 12 Mpx
clona 2,2

7 Mpx
clona 2,2

Zadní kamera

rozlišení 12 Mpx

Počet objektivů

2

3

1

Širokoúhlý objektiv

clona 1,8

Ultraširokoúhlý

clona 2,4
2x oddálení

-

Teleobjektiv

-

clona 2,0
2x přiblížení

-

 

iPhone 11

 • přibyl noční režim pro delší expozici při fotografováním za horšího světla a byla upgradována přední kamera na 12 Mpx. Zadní teleobjektiv byl zaměněn za ultraširokoúhlý se zorným úhlem 120° a zoomem 0,5x (tedy 2x oddálením). Ten přibyl i u proček, ale zároveň teleobjektiv zůstal.

iPhone 11 Pro a iPhone 11 Pro Max

 • byly první modely se třemi zadními kamerami. Možnosti použitého procesoru dovolily celé řadě 11 použít umělou inteligenci pro rozpoznávání objektů a díky tomu zlepšit ostrost fotek (technologie Deep Fusion).

iPhone SE 2020

 • bylo rozlišení přední kamery navýšeno oproti prvnímu modelu z 1,2 na 7 Mpx. Zadní objektiv sice zůstal pořád jen jeden, ale zlepšila se světelnost na 1,8. Technologie zpracování snímků jsou obdobné řadě 11 (Smart HDR, portrétní režim), ale bez nočního režimu a Deep Fusion. Také Face ID není podporováno.

iPhone

12

12 mini

12 Pro

12 Pro Max

Přední kamera

rozlišení 12 Mpx
clona 2,2

Zadní kamera

rozlišení 12 Mpx

Počet objektivů

2

3

Širokoúhlý objektiv

clona 1,6

Ultraširokoúhlý

clona 2,4
2x oddálení

Teleobjektiv

-

clona 2,0
2x přiblížení

clona 2,2
2,5x přiblížení

 

iPhone 12

 • nabídla vedle zdokonalení všech technologií zpracování obrazu také vylepšení světelnosti základního objektivu na 1,6. Noční režim je dostupný pro všechny kamery.

iPhone 12 Pro

 • jsou nově vybaveny skenerem LiDAR pro laserové měření vzdálenosti objektu, což umožnilo přesnější automatické zaostřování i v nočním režimu a další vylepšení aplikací rozšířené reality.

iPhone 12 Pro Max

 • dostal větší senzor, větší zoom teleobjektivu a dokonalejší stabilizaci přímo na snímači (sensor shift stabilization), technologii převzatou z velkých zrcadlovek.

***

Fotografování se skládá z expozice a ze zpracování fotografií. Apple se snaží dělat s nasazením veškerého svého know-how to druhé za nás. Je v tom velmi úspěšný, protože má pod kontrolou vývoj celého systému. Umožňuje nám žít své životy a snadno zachytávat jeho skvělé okamžiky, aniž by nás zatěžoval složitými teoriemi a technologiemi.

Zpět do obchodu