Pohodlné a bezpečné odemykání iPhonu pomocí Face ID a Touch ID

Pohodlné a bezpečné odemykání iPhonu pomocí Face ID a Touch ID

Při spouštění nebo odemykání mobilů se běžně používají různé varianty zadávání číselného kódu, bezpečnějšího alfanumerického hesla nebo gesta. Tyto způsoby můžou mít slabá místa a jsou zdlouhavé. Uživatel si sice může kvůli tomu chráněné odemykání vypnout, což je pohodlné, ale z hlediska bezpečnosti nejhorší volba.

Apple u svých iPhonů nabízí pohodlí a bezpečnost zároveň. V jednom z dřívějších článků jsme se zabývali kamerami iPhonu a zmínili jsme, že u modelu X byl poprvé použit systém Face ID pro rozpoznání obličejů, který nahradil dřívější technologii známou jako Touch ID pro čtení otisků prstů. Co mají tyto dva systémy společného a co rozdílného? Oba zajišťují zabezpečené odemykání iPhonu, ověřování nákupů a plateb nebo přihlašování do aplikací.

Touch ID

Touch ID je alternativa, která u iPhonu umožňuje místo hesla používat jednoduché přiložení prstu na určené místo. Poprvé byla zavedena u modelu 5S. Tlačítko pro přiložení prstu je tvořeno safírovou čočkou, která obraz zaostří a snímač ve vysokém rozlišení provede zachycení otisku. Ten je následně rozebrán do detailů, matematicky popsán a poté porovnán s daty uloženými při registraci otisku. Pokud je nalezena shoda, iPhone se odemkne.

V zařízení je z bezpečnostních důvodů uložena jen zašifrovaná matematická definice otisku, ne jeho vlastní snímek. Podle Applu je pravděpodobnost, že Touch ID nalezne shodu u dvou různých otisků, 1:50 000, což je mnohem menší šance než při tipování např. čtyřmístného kódu. Navíc po několika neúspěšných pokusech je už nutno zadat heslo.

Face ID

Velké vylepšení přinesla integrace trojrozměrného snímání True Depth do přední kamery modelu X, která umožnila systém Face ID pro rozpoznávání obličejů. Face ID se stal zásadní součástí všech následujících modelových řad kromě SE, která nabízí stále Touch ID. Vše, co se předtím dělo pomocí dotyku prstu teď stačí provést jen pohledem na displej.

Kamera rozpoznává tisíce bodů obličeje nasvícených infračerveným laserem a vytváří matematickou hloubkovou mapu, kterou porovnává s dříve nasnímanými daty tváře, uloženými při nastavování Face ID. Při této registraci se předtím zvolil i kód, který slouží pro ověření větších změn v obličeji např. po oholení plnovousu. Na menší změny se systém adaptuje průběžně - např. na nasazení brýlí nebo změněný makeup. Díky použití infračerveného světla systém funguje i potmě. Laser splňuje mezinárodní zdravotní normy a vysílá jen minimum energie, takže neohrožuje oči ani pokožku.

Data Face ID jsou podobně jako u Touch ID zašifrovaná a zůstávají v iPhonu, nezálohují se nikde na Internetu. Pravděpodobnost, že si Face ID splete obličej je oproti Touch ID podle Applu vylepšena na 1:1000000. Samozřejmě u sourozenců nebo u dětí je pravděpodobnost selhání větší, kdy rysy tváře nejsou ještě tak vyhraněné. Díky použití moderních technologií Face ID pozná, jestli zařízení očima sledujete nebo jestli máte otevřené oči. To ztěžuje zneužití např. při pokusu o odemknutí iPhonu bez vašeho vědomí (třeba při spánku).

Tip na závěr - nastavení přístupu pro více uživatelů:

Apple v rámci iOS umožňuje nastavení přístupu pro více uživatelů k jednomu iPhonu přidáním dalších otisků prstů u modelů SE s Touch ID nebo doplněním alternativního vzhledu u modelů s Face ID. Původně byly tyto funkce myšleny pro odemykání jiným vlastním prstem nebo abyste nahráli svou druhou podobu.

Do našich zařízení si ukládáme velkou část ze svých životů a očekáváme, že tato data budou odpovídajícím způsobem chráněná. Důmyslné systémy Touch ID ověřováním otisků a ještě lépe Face ID rozpoznáváním tváří nám tuto ochranu díky snaze techniků Applu zajišťují pohodlně a zároveň velmi bezpečně.

Zpět do obchodu