Porovnání iPhone 12 vs 13

Zajímá vás, jak si stojí iPhone 12 oproti iPhone 13? Rozdíly mezi těmito telefony jednoznačně jsou, v našem článku se proto podíváme na to, o jak velké rozdíly se jedná a proč se vám vyplatí koupit jeden nebo druhý model. Možná vás překvapí, jak si jsou oba modely podobné ale zároveň je každý jiný.

Porovnání displejů

Apple iPhone 12 a iPhone 13 disponují 6,1palcovým Super Retina XDR displejem, který využívá OLED technologii s rozlišením 2532 x 1770 pixelů, což představuje 460 pixelů na palec. Nicméně, jedním z vylepšení iPhonu 13 je zvýšení maximálního jasu na 800 nitů, zatímco iPhone 12 nabízí 625 nitů. Oba modely mají stejný skutečný maximální jas díky 1200 nitům a univerzální podpoře HDR.
Je důležité poznamenat, že na rozdíl od iPhone 13 Pro a iPhone 13 Pro Max, iPhone 12 a iPhone 13 nejsou vybaveny ProMotion displejem. To znamená, že obnovovací frekvence displeje zůstává na 60 Hz.

Co design?

Apple iPhone 12 a iPhone 13 se designově velmi blíží. Oba modely mají rovné hrany podobné iPadu Pro s téměř okrajovým displejem a podporou Face ID. Na zadní straně naleznete lesklou barvu dle vašeho výběru.
Pokud jde o Face ID, výřez obsahující senzory Face ID je u iPhonu 13 o něco menší než u iPhonu 12. Apple uvádí, že výřez iPhonu 13 je zhruba o 20 % užší, ale zároveň mírně vyšší. V reálném provozu je to velice nepatrná změna a Apple neupravil prostředí iOS tak, aby využil tohoto mírného zvětšení použitelné plochy na obrazovce.

Rozdíly ve výkonu

Apple iPhone 12 je vybaven procesorem Apple A14 Bionic, na druhou stranu iPhone 13 disponuje modernějším a efektivnějším čipem A15 Bionic. V obou zařízeních naleznete operační paměť o velikosti 4 GB RAM.
Jak A14 Bionic, tak A15 Bionic čipy obsahují 6jádrové procesory s 2 výkonnými a 4 úspornými jádry. K tomu ještě přidávají 4jádrové GPU a 16jádrový Neural Engine. Apple nezveřejnil informace o tom, jak rychlejší je A15 Bionic oproti A14 Bionic, avšak výsledky ukazují na zhruba 15% nárůst výkonu u iPhone 13.

Jak dlouho vydrží baterie?

V oblasti životnosti baterie a energetické účinnosti se A15 Bionic skutečně výrazně dominuje před svým předchůdcem, A14 Bionic. Apple uvádí, že iPhone 13 dokáže vydržet na jedno nabití až o 2,5 hodiny déle než iPhone 12. Toto vylepšení je umožněno díky zvýšené efektivitě čipu A15 Bionic a zároveň i díky fyzicky větší kapacitě baterie. Právě z tohoto důvodu došlo u iPhone 13 k nárůstu hmotnosti a tloušťky zařízení.

Jak si stojí fotoaparát?

Modely iPhone 12 a iPhone 13 disponují dvojitým kamerovým uspořádáním s 12megapixelovým rozlišením, skládajícím se z širokoúhlého a ultraširokoúhlého snímače na zadní straně telefonu. Co se týče přední části zařízení, zde naleznete 12megapixelovou selfie kameru s clonovým číslem f/2.2, která nabízí skvělé možnosti pro zachycení selfieportétů. Přední kameru pak můžete využít také pro videohovory.

Který model tedy koupit?

Začneme tím, že pokud máte v plánu pořídit nový iPhone a v současné době vlastníte iPhone 11 či starší model, rozhodně bychom vám doporučovali zvolit iPhone 13. Při zvolení 128 GB konfigurace, která je ideální úložnou kapacitou pro většinu lidí. V případě, že vlastníte iPhone 12 a přemýšlíte o změně, doporučujeme spíše zakoupit iPhone 14, kde je mezigenerační skok větší.

 

Parametry a specifikace
Úhlopříčka displeje 6,1" Super Retina XDR
Rozlišení displeje 2532 x 1770
Operační systém iOS
Konfigurace karet SIM + eSIM
Velikost operační paměti 4 GB RAM

 

 

Zpět do obchodu