Porovnání iPhone 13 vs 14

V iPhonovém světě se většinou více mluví o nejvyšších modelech s označením Pro. Nicméně, i klasické modely jsou stále velmi oblíbené. V tomto článku se podíváme na pět hlavních rozdílů mezi oběma modely, abychom ukázali, proč byste měli spíše uvažovat o pořízení iPhonu 13 a ušetřit si nějaké peníze, protože rozdíly jsou skutečně minimální.

Rozdíl v čipu

Až do loňského roku měly všechny generace iPhonů stejný procesor, ať už byly z klasické řady nebo řady Pro. Nejnovější modely "čtrnáctek" však představují změnu, zatímco iPhone 14 Pro (Max) má nejnovější procesor A16 Bionic, model iPhone 14 (Plus) používá loňský, mírně upravený procesor A15 Bionic. Rozdílem mezi těmito procesory je pouze počet jader GPU – iPhone 14 (Plus) má 5 jader GPU, zatímco iPhone 13 (mini) má "jen" 4 jádra. Tento rozdíl je však zanedbatelný.

V případě, že se rozhodujete o koupi Apple iPhone 13 nebo 14, v rámci poměru cena/výkon vás stále vyjde lépe levný iPhone 13. V případě čipu je zánovní iPhone 14 o něco málo výkonnější, vzhledem k ceně se ale taková investice nevyplatí.

Rozdíl ve výdrži baterie

Nicméně, co musíme uznat u nejnovějšího iPhonu 14 (Plus), je jeho mírně lepší výdrž baterie v porovnání s iPhonem 13 (mini). Výdrž baterie při přehrávání videa je tedy 20 hodin nebo 19 hodin a při streamování videa je 16 hodin nebo 15 hodin. Dále, při přehrávání zvuku se výdrž pohybuje až do 80 hodin nebo až do 75 hodin. Toto prakticky znamená jen jednu hodinu navíc.

V případě, že zakoupíte iPhone 14, získáte sice o jednu hodinu přehrávání nebo streamování videa více. Také ale mnohem více připlatíte, cena tak neodpovídá pouze jedné hodině výdrže navíc. Jestliže se rozhodujete mezi iPhone 13 a iPhone 14, i v tomto případě vychází iPhone 13 lépe.

Fotoaparát

Několik výrazných rozdílů lze najít u fotoaparátů, jak u zadního, tak u předního. Hlavní fotoaparát iPhone 14 má clonu f/1.5, zatímco u iPhonu 13 je clona f/1.6. Nový Photonic Enigine u iPhonu 14 dále zajišťuje ještě lepší kvalitu fotografií a videí. Apple iPhone 14 také umožňuje natáčet ve filmařském režimu ve 4K HDR při 30 FPS, zatímco starší iPhone 13 zvládá pouze 1080p při 30 FPS. Kromě toho se nově iPhone 14 naučil točit videa v akčním režimu s vylepšenou stabilitou. Velký rozdíl nastává u předního fotoaparátu, který u iPhonu 14 poprvé nabízí automatické ostření. Odlišnost spočívá opět v clonovém čísle, kde iPhone 14 má clonu f/1.9 a iPhone 13 clonu f/2.2. Co platí pro filmařský režim u zadního fotoaparátu, platí i u toho předního.

Když se podíváme na rozdíly v kvalitě fotoaparátů, zde má iPhone 14 jednoznačně navrch. V případě, že telefon pořizujete především pro kvalitní fotografie nebo videa v nejvyšší kvalitě, doporučujeme zvolit dražší variantu, tedy zánovní iPhone 14. V případě, že se spokojíte „pouze“ s kvalitními fotografiemi, můžete pár tisíc ušetřit a sáhnout raději po iPhone 13.

Apple iPhone 14 dokáže zachraňovat životy

Funkce Detekce autonehody není nová pouze pro iPhony 14 (Pro), ale také pro nové chytré hodinky od Apple. Jak název napovídá, tato zařízení dokážou detekovat autonehodu díky novým akcelerometrům a gyroskopům. Pokud dojde k rozpoznání nehody, nejnovější Apple zařízení dokážou zavolat na tísňovou linku a přivolat pomoc. Tuto funkci byste u u loňského iPhonu 13 (mini) hledali marně.

Pravdou je, že v tomto ohledu udělal Apple obrovský kus cesty. Apple produkty dokážou reálně zachraňovat životy. Je ovšem otázkou, zda má cenu utrácet více peněz pro jednu šikovnou funkci. I přesto může být Detekce autonehody v některých aspektech velmi užitečná.

Barevná provedení telefonů

V tomto odstavci se zaměříme na poslední rozdíl – barvy. Apple iPhone 14 (Plus) je momentálně k dispozici v pěti barvách: modré, fialové, temně inkoustové, hvězdně bílé a červené. Na druhé straně je iPhone 13 (mini) nabízen v šesti barvách: zelené, růžové, modré, temně inkoustové, hvězdně bílé a červené. Tyto barvy se samozřejmě mohou ještě měnit. Pokud jde o barevné rozdíly, červená barva u iPhonu 14 je o něco sytější a modrá je světlejší a podobá se horsky modré z loňského iPhonu 13 Pro (Max).

Barevné provedení ale není zrovna specifikace, na které by uživatelé iPhonů vyloženě lpěli. Berte proto možnost vybrat si iPhone i na základě barvy spíše jako doplňkovou záležitost než jako primární problém.

Pár slov na závěr

V případě, že uvažujete o koupi levného iPhonu, doporučujeme zvolit raději zánovní iPhone 13. Je levnější a v mnoha ohledech se dokáže nejnovějšímu iPhone 14 vyrovnat. Ušetřené peníze pak můžete využít například na nákup Apple příslušenství.

 

Zpět do obchodu